Ana sayfa Futbol Arda Turan’a Psikolog Yorumu Bile Geldi

Arda Turan’a Psikolog Yorumu Bile Geldi

454
0
PAYLAŞ

Arda Turan’ın milli takımda yaşadığı vakaların yankısı sürüyor.

Katar krizinin peşinden Türkiye gündeminin en üst sıralarına giren Arda Turan ile ilgili bir değerlendirme de bilim camiasından geldi.

Aubameyang Hangi Takımda Forma Giyecek?

Arda Turan’nın gazeteciye birikmiş bir barajın patlamasına benzeten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoterapist Mehmet Başkak, şöyle değerlendirdi:

“Arda Turan’ın gazeteciye saldırması ciddi bir kontrolsüz öfke söz konusu. Arda’nın geçen yıl Avrupa Şampiyonası’nda gazeteci Bilal Meşe’nin eleştirilerine karşı duyduğu öfkeyi bastırması, kendini yeterince ifade edememesi, psikolojik altyapısının aşırı stresli ve gergin olmasına neden oldu. İfade edilmeyen, içe atılan öfke, kapakları açılmayan bir baraj şeklinde aniden, orantısız bir şekilde patlar. Gerilimli ağır bir strese dönüşmüş uyuyan öfke, bir başka tetikleyici olayla harekete geçtiğinde serseri bir kurşun gibi ilk gördüğü hedefe saplanır. Saldırı denetim edilemez bir durumdadır artık. Bu durumda bir gazeteci, gazeteciyi temsilen hedef haline gelir. Tıpkı hastanelerde acıyla, üzüntüyle gerilen bir ortamda hasta yakınının yardım etmeye çalışan bir doktora patlaması şeklinde…”

Ardından yaptığı basın toplantısı, pişman olmadığını beyan etmesi, Mili takım’dan çekildiğini açıklaması kontrolsüz öfkenin artçı sarsıntılarının devam ettiğini gösteriyor. Milli oyuncu Milli takımdaki yeri dolayısıyla millete karşı mesuldür. Sakin zamanlarda bunun oldukça bilincinde olan biri, öfke problemi yaşadığında bu kırılgan konumu tepkilerinin kurbanı yaparak kendine zarar verebilir, sevenlerini üzebilir. Aşırı sevenleri ise fanatik olduğu kişiyi modelleyebilir, bir fanatiği de mesela başka gazeteciye saldırabilir.”

“Toplumun vitrinindeki insanlar başta olmak üzere öfkesini denetim etme güçlüğü yaşayan, öfkesini denetim altına alması, duygularını yönetmeyi öğrenmesi mümkün. Öfke denetiminde, kişinin öfke ile ortaya çıkan bedensel ve duygusal tepkilerini azaltmak ve öfkesini sağlıklı biçimde bünyeden dışarı boşaltmak söz konusudur. Hipnoz ve psikoterapi yöntemi, öfke kontrolünün sağlanmasında yüksek bir başarı oranına sahiptir. Hipnozla terapi sistemlerinde öfkenin kaynağına kısa sürede inmek, sebepleri bulmak ve aşırı duyguları 6-8 seansta bertaraf etmek mümkün. Milli takım şeklinde yüksek performans gerektiren ve cemiyet tarafınca göz önünde olan kurumlarda ağır stres altında bir ustalaşmış yaşam sürdürmek işin doğasında var ve mutlaka tertipli öfke denetimi ile düzenli desteğin bu yapılarda olması gerekiyor.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here