Ana sayfa Süper Lig Dursun Özbek’e Bir Ağır Eleştiri Daha

Dursun Özbek’e Bir Ağır Eleştiri Daha

969
0
PAYLAŞ

Galatasaray Genel Kurul Üyesi Ali Fatinoğlu, Özbek yönetimine eleştirilerde bulunup çözüm önerileri sundu.

Mali sıkıntılarla boğuşan Galatasaray’ı, Florya ve Riva’nın satışı da kurtarmadı. Başkan Dursun Özbek’in hayata geçirdiği projeler gelecekte kulübe ne getirir ortaya çıkacak ancak topluluğun önde gelen isimlerinden Galatasaray Genel Kurul Üyesi Ali Fatinoğlu, gidişattan memnun değil. Florya ve Riva’nın satış kararı sonrasında ayağa kalkıp ‘çak’ meydana getiren kişilere değinen Fatinoğlu, AMK’ya şu özel açıklamalarda bulundu:

“Borçlar nedeniyle elindeki değerleri satmak zorunda olan insanoğlu sevinmez, üzülür. Satılacak varlıklar Galatasaray’ın malıdır. Başarı, varlık miktarını arttırmaktır, azaltmak değil. Galatasaray’ın kasası bu şekilde yönetilmeye devam ederse, ‘çak’ yapanlar iki yıl sonrasında da ‘Ada’yı satalım’ diyeceklerdir. Kulübü bu günlere getirenler, gelirleri arttıracak bir proje veya gösterime sahip değiller. Kulübün gelirlerini tv yayın, stat ve ekip ürünlerinin pazarlaması benzer biçimde gelir kalemleri ile yönetiyorlar. Bu gelirler başarıyla artar, başarısızlıkta düşer. Eğer başarı yoksa, Sneijder gibi yıldızlara büyük paralar veririz fakat seyirci gelmez.”
“Bu yönetim biçimi yanlıştır. Mağaza kirası, çalışan kadrosu, satılacak ürünlerin planlanmasından tedarik edip depolanması ve tüm mağazalara yollanması başlı başına bir organizasyondur ve maliyetlidir. Oysa kendi satış yerlerimiz yerine, ürün grupları oluşturup, bu ürünleri piyasadaki mağazalarla, ‘corner’ sistemi ile çalışılsa daha faydalı olur. Yani ürün grupları ve ürünleri masa başında tespit edecek, satış meydana getirecek corner’larla anlaşılıp iki grup bir araya getirilmeli.Hem üreticiden sabit bir para alınmalı bununla beraber avm yada meydandaki tek satıcılık yetkisi verilen corner’ dan sabit para alınmalı. Meydana getirilen satıştan da yüzde alınmalı.”

“İyi yöneticinin tarifı gelirleri arttıran, giderleri düşürendir. Yeni gelir kalemleri bulunmalı, çözüm Galatasaray’ın varlıklarını satmak değildir. Tüm gider bölgeleri incelenip hepsini gelir getirecek şekilde planlanmalıdır. İyi geçirme, umut anlamına gelir. Tribünlerin yine dolması anlama gelir. Statta yeni loca bölümlerinin yapılması gerekir. Sponsor tedariki ise ünlü isimler sayesinde uluslararası firmaları kazanmak gerekir. Ibrahimovic ve Benzema gibi adlar dışında, Japon ve Rus milli ekipı’ndan iyi birer futbolcu alınmalı. Böylece basit sponsor bulunuyor.”
“Ürün grupları, çocuk odasında bulunan, yatak, yorgan, çarşaf, yastıktan yerdeki halıya, penceredeki perdeye kadar olmalı.Her türlü Galatasaray temalı oyuncaklar bulunmalı.Hatta ‘kral ailesi’ diye, çizgi karakterlerle yayın yapılmalı. Sonrasında da bu karakterlerin oyuncakları piyasaya sürülmeli. Besin marketlerle anlaşılıp Galatasaray ürün köşeleri yapılmalı, burada çikolatasından sakıza, gofrete, şampuanından temizlik malzemesine kadar her şey hazırlanmalı.”

“TV, dergi ve internet sitesi ele alınmalı. TümG.Saraylıların tanıtımına açılmalı. Yarım saat boyunca insanların işi ve ailesiyle çekim yapılmalı, bu yayınlanmalı. Dergide ve web sitesinde de yayınlanmalı. Televizyonda günde 5 saat bu işe ayrılmalı. Geceleri de yenidenı verilmeli. Bu bayağı hesapla günde 10, yılda 3650 G.Saraylı anlamına gelir. Yayınmasrafı ve kulübe destek olarak yalnız 10.000 TL istesek, yılda 36.500.000 eder. Önemli olan vizyoner fanatik G.Saraylı bir ekibin kulübü yönetmesidir.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here