Ana sayfa Blog Fenerbahçe’nin Son 5 Yılındaki En İyi Kampıydı

Fenerbahçe’nin Son 5 Yılındaki En İyi Kampıydı

785
0
PAYLAŞ

2017-2018 sezonuna Aykut Kocaman’la girecek Fenerbahçe, yeni sezon hazırlıklarının ilk bölümünde arı gibi çalıştı.

Sarı-lacivertlilerdeki 2010-2013 yılları arasındaki ilk döneminde taraftarların ve kamuoyunun “savunma futbolu oynatıyor” eleştirisine deneyimli teknik adam, sahada “Kocaman” bir cevap vermek için hazırlanıyor.

Topuk Yaylası’ndaki ilk kamp çalışmasında Kocaman, hem son 2 sezonun yaralarını tedavi etmeye çalıştı hem de takımının göze hoş gelen futbol oynaması için mantığını ve fizik kondisyonunu geliştirmek için saha içinde ve dışında yoğun mesai harcadı.
Top rakipteyken adam adama savunamdan takım halinde alan savunmasına geçmek için çalışmalar yapan Kocaman, böylelikle topun bir an önce sarı-lacivertli takıma geçmesini sağlamayı amaçlıyor.

Hücumda özellikle son iki sezonun aksine daha çok atak yapan bir takım oluşturmayı hedefleyen Kocaman, ilk olarak tek ön liberolu sisteme geçmek için takımını hazırladı

Taraftararın en çok şikayetçi olduğu Josef-Topal ikilisini bozarak bu oyunculardan en az birini bu bölgede sahaya sürdmeye hazırlanan Kocaman’ın yeni sisteminde kilit oyuncular Mehmet Ekici ile Valbuena olacak

Kocaman, genel olarak Ekici ve Valbuena’yı Topal veya Josef’le oynatacak. Böylelikle Fenerbahçe’Nin hücuma daha hızlı çıkması ve 3. bölgede daha fazla gözükmesi planlanıyor. Bu sistemle ilerideki 3’lü içe kat edip beklere yer açacak bekler hücuma destek verecek.

Savunma pozisyonunda ise Mehmet Ekici, tek ön liberonun yanına kayarak çift ön libero görüntüsünü sağlayacak.

Fenerbahçe’de Kocaman dönemiyle bilim tekrar döndü.

Son iki yıldır sezon öncesi kampını Pereira’yla geçiren sarı-lacivertli futbolcuların, sezon içinde fizik olarak geriye düştüğü gözlemleniyordu. bilime karşı olan Pereira’nın sezon başında yeterli çalışma yaptırmaması takımın maça içinde direncini oldukça düşürüyordu.
Kocaman, göreve gelir gelmez buna el koydu ve bilimsel çalışmalarla takımın fizik kondisyonunu yukarı çekti.
Josef de Souza ve Van Persie başta olmak üzere, bütün futbolcular son 2 yıldır çalışmadıkları kadar bu kısa kamp döneminde çalıştıklarına vurgu yaptı.

Takım olgusu tekrar geldi

Son iki sezondur takım olgusunu yitiren sarı-lacivertli futbolcuların, Topuk Yaylası’nda bu özelliğini yeniden kazandığı da gözlemlendi.
Yeni gelen transferlerin de hemen takıma uyum sağlaması da gözlerden kaçmazken,i futbolcular sadece antrenmanlarda değil, antrenman sornası da birlikte vakit geçirmeye özen gösterdi.

Mehmet Ekici ve Valbuena ön planda

Fenerbahçe’nin bu sezon iki yenşi transferi Mehmet Ekici ile Valbuena, kampın sivrilen isimleri oldu.

İki isim de çalışkanlıklarıyla takdir toplarken, hem takımı sahiplenmeleri hem de gösterdikleri etkili performansla teknik heyetin içine su serpti.
Kocaman’ın yeni “Kuyt” olarak adlandırdığı Valbuena, hem savaşçı özelliği hem de teknik kapasitesiyle, sarı-lacivertli taraftarları tribüne çekecek en önemli isim olacak.
Fenerbahçe için 6 ay futbol oynamamayı göze alan Ekici de takıma büyük bir güç kattı. Taraftarın Emre Belözoğlu’ndan sonra özlem duyduğu savaşan, isyan eden Türk futbolcu rolünü yeni sezonda Mehmet’in üstleneceği, kamptaki perfromansıyla herkesin ana fikri oldu.

Bu iki ismin dışında Kocaman’ın büyük güven duyduduğu Van Persie’de çalışkanlığıyla takdir topladı. Kocaman’ın gelmeden “Daha iyisi yok” diye övdüğü Hollandalı, hayal kırklığı yaşattığı 2 sezonu unutturmak için sezon öncesi kampında elinden geleni vermeye çalıştı.

Kameni, Volkan’ı tedirgin etti

Yıllar sonra gerçek rekabet edebileceği bir kalecinin transfer edilmesi, kaptan Volkan Demirel’i biraz tedirgin etmiş güzüktü.

Rumen takımıyla yapılan maçta zaman zaman iyi kurtarışlar yapsa da yediği hatalı gol ve sahadaki duruşu Volkan’ın tedirgin olduğu gösterdi.
Ancak, antrenmanlardaki isteği ve hırsı, Kameni transferinin Fenerbahçe’nin kalesindek rekabeti artıracağı ve doğal olark performanların artacağının göstergesi oldu.

Takımın dili Fransızca oldu

Takımda Fransızca konuşan futbolcuların yeni transferlerle sayısı arttı.
Valbuena, Dirar, Kameni’nim yanı sıra Aatıf’ın da bu dili konuşması yeni transferlerin uyum sorununu atlatmasını kolaylaştırdı.

Son yıllarda Brezilyalı ve Portekizli futbolcuların çokluğu nedeniyle Türkçe’nin dışında Portekizcenin hakim olduğu sarı-lacivertlilerde, yabancı futbolcuların artık ortak dili Fransızca oldu.

AMK Spor gazetesinde çıkan röportajımı alt kısımda bulabilirsiniz.

Sevgilerle..

Sercan Hamzaoğlu (@sercanhamzaolu)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here