Galatasaray’dan Ergin Ataman’a Tam Destek

PAYLAŞ

Galatasaray Kulübü, Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nde erkek basketbol ekibinın Darüşafaka Doğuş ile oynadığı karşılaşmada diskalifiye edilen sarı-kırmızılı takımın başantrenörü Ergin Ataman’a açıklamalarından dolayı destek verdi.

Galataaray Kulübünün web sitesinde yer alan açıklamada, Türkiye Basketbol Federasyonunun erteleme karşılaşmalarıyla ilgili programına eleştiride bulunularak, şu ifadelere yer verildi:

Galatasaray’ın Yeni Forması Belli Oldu!

“Türkiye Basketbol Federasyonu, Darüşşafaka Doğuş ile Galatasaray Odeabank arasında oynanacak basketbol karşılaşmasının tarihini önce 30 Nisan Pazar olarak açıklamıştı. Ardından, Darüşşafaka’nın yoğun baskılarıyla maç tarihi 3 Mayıs Çarşamba olarak değiştirildi. Oysa yönetmelik ve yönergelere bakılırsa, ertelenen maçların erteleme sırası ile oynanması gerekiyordu. Darüşşafaka Doğuş’un 27. Hafta maçı olan Anadolu Efes karşılaşması da ertelenmişti; önce o maçın oynanması gerektirme ediyordu. Federasyon aldığı kararla kendi kurallarını delik deşik etti. Rezaletin altına son imzayı da maçın hakemleri attı. Darüşşafaka alıştırmacıü David Blatt’ın itirazı, hatta İngilizce küfürleri tebessümle karşılanıp sohbetle yatıştırılırken, Türkiye’nin en başarılı koçu Ergin Ataman’ın itirazları hemen ve kabaca cezalandırıldı.”

Ataman’da maç sonu açıklamalarıyla bu duruma dikkati çekti ve şunları söylemiş oldu:
“Ligde tuhaf şeyler oluyor, düzgüsel şartlarda bu maçı pazar günü oynayacağımız söylendi bize. Daha sonra yönergeye göre Darüşşafaka’nın önce Anadolu Efes ile olan erteleme maçını oynayacağı arkasından bizle oynayacağı söylendi. Sonra aniden maç Çarşamba gününe alındı. Siz Galatasaray’a bunu yapamazsınız. Galatasaray çok büyük bir toplum. Federasyona gelen baskıyla bu maçı Pazar gününden Çarşamba gününe alıyorsanız ve bu maçı yönergelere aykırı bir şekilde oynatıyorsanız bizim hazmedemeyeceğimiz şeyler var. Bu yüzden de maça itiraz ettik şu an. Türkiye yönergelerle yönetiliyor ve geçen yıl kadın takımımız zira maç kaybetti.”

“Son yıllarda bu kadar kötü hakem üçlüsüyle ilk kez karşılaşıyorum. Bu kadar çifte standardın uygulandığı; Daçka’nın yaptığı teknik ve sportmenlik dışı faullerin hiçbiri çalınmadığı için ben en sonunda isyan ettim. Bana verdikleri teknik haklıdır ama aynı şekilde bizlere çalınan faul sonrası Blatt de saha içine girip isyan ediyorsa ona da teknik vermelisin gidip sohbet etmeyeceksin. Ben de buna itiraz ettim. Üç hakeme de dedim ki bu yabancı hayranlığını bırakın, her insana eşit davranın. Bizim açımızdan sıralamayı değiştirmeyecek bir maçtı sadece iyi savaşım ettik. Federasyonun Galatasaray’a hem yönetim olarak bununla beraber yargıcı tayini olarak daha saygılı davranması gerekiyor. Galatasaray’a karşı Darüşşafaka’ya tanınan bu imtiyazı anlayamadım. Gerek maç içi yönetimde gerek maç öncesinde federasyonun verdiği kararlarla. Galatasaray Türkiye’nin en büyük spor kulübü, gerisinde 25 milyon yandaş var. Galatasaray sahipsiz değildir. Bugün Türkiye’de Ergin Ataman’a karşı bir ön yargı varsa Türk sporu bitmiş anlamına gelir.”

 

Fatih Terim’e Ceza Geldi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here