Ana sayfa Blog Geçmek Gitmek Bilmeyen Hafta Sonu

Geçmek Gitmek Bilmeyen Hafta Sonu

472
0
PAYLAŞ

Normalde hemen herkesin dilinde ortak bir tabir olan “göz açıp kapamayla”, yine ne zaman pazar oldu da tatil bitti diyeceğimiz gün, biz Beşiktaş’lılara haftalardır gelmek bilmiyor..

Haftalar diyorum evet, aslında 21.05.2017 tarihinde saat 7 de başlayıp 9 da biten ve maçın skorunun son düdükle birlikte 0-0 tayin edilmesinden sonra 28.05.2017 de Antep’te şampiyonluk maçına çıkacak Beşiktaş’ımızın maçına tam 7 gün vardı. Yani bildiğimiz 1 hafta.

Ama bizlere bitmek bilmeyen günler haftalar aylar gibi sürdü ve hala sürüyor.. Herkesin yüzünde bir tebessüm herkesin üstünde bi pozitiflik, biraz telaş biraz heyecan.. Doğumhane kapısında beklerken, içeriden ağlama sesini duyup hemşirenin ‘tebrikler baba oldunuz’ cümlesini duymak ister gibi duymak istiyoruz
Şampiyon Beşiktaş‘ cümlesini..

Bu yüzdendir yerli yersiz sebepsizce tebessümlerimiz..
Diğer takım taraftarlarının anlayabileceği bir his değil bu.
Bizler, Allah Kuran Atiba çarpsın çok seviyoruz Beşiktaşı!

Trabzon da, ilk başlarda sevimli ama daha sonra misafirlikteki o haylaz çocuğu andıran Başakşehir’in puan kaybetmesinden sonra şampiyonluk için saatleri sayan kişileri bile gördü bu gözler.. Demeyin şimdi Başakşehir’e şampiyonluk mu kaptıracaktık ki, yada geçen sene statsız şampiyon olduk bu sene zaten olacağımız belliydi falan.

O işler öyle olmuyor beyler bayanlar..

Yaşım itibariyle gülsem mi ağlasam mı diye bi türlü karar veremediğim konulardan biridir geçmişte kaçan o şampiyonlukları görememek.. Ne olursa olsun şaitlik etmek isterdim diyorum bazen kendi kendime, sonra hazmedemem diyordum Malatya’ları araba paralarını 8-0’ları, Fetonun gölgesinde ki o Arif’lerin kendini yere atışları ile çalınan düdükleri penaltıları ve giden puan ve puanlar ile şampiyonlukları..

90 jenarasyonundan biri olarak hep abilerimden duydum bunları, sonrasın da 21.yüzyılın en temel gerekliligi olan internet ile araştırdım tabi ki epey. Evet sözüm ona Başakşehir’e şampiyonluk kaptırılmazdı, evet statsız olduk şimdi yine olurduk, evet artık devir değişti falan..

Lakin buralarda 4’te 4 yapıp şampiyon olacağız denildiğinde bile, tereddüt yaşayan korkan ‘abi yine kaptırmayalım şampiyonluğu‘ diyen abi ve kardeşlerim vardı. Şampiyonluğa inancı tam olanlar da vardı illa ki ama, anlatmak istediğim o değil. Bizler geçmişte bu yolda farklı farklı imtihanlardan geçtik..

Yaşı ve hafızasının el verdiği kendisi, kimimizin ise abisi, babası, amcası, dayısından duyduğu kadarıyla biliyoruz az çok..

Ne dönemlerden geçti bu kulüp ve taraftar..
Zor günler geçirdik..
Çok değil biraz kafanızı çevirip geçmişe baktığınız dai statsız geçen o günleri hatırlayın!

Kapı kapı dolaşıldı, mağdur edildi bu kulüp!
Olimpiyatta, Başakşehir de, Ankara da Osmanlı’nın Asaş stadında, daha sonra Konya da..

Şehir şehir, stat stat gezdi bu takım..
Açmadı o ebedi dostlarımız stadını bize..
Uzaktan sevimli, hoş, sempatik geldik herkese..
Beşiktaş FEDA dedi ama güzel iş çıkardılar denildi 2 yıl boyunca..

Sonra Beşiktaş stadını bitirdiği senenin sonunda şampiyonluk turu atınca, herkes bi noluyoruz dedi.. Bitmez denilen statta şampiyonluk turu atınca, gözlerine inanamadı renkli basın ve yaverleri.. Nasıl başardılar dediler kendi kendilerine, özellikle Fenerliler kendi tarihlerine bakmadan siz öyle 10 yılda 1 şampiyon olursunuz dediler.. Kendilerinin şaibeli 2010-2011 şampiyonluğu ve 2013-2014 şampiyonluğu dışında son 10 yılda biz de kendilerini pek göremedik.. Elinin altındaki internetten araştırmasını bilmeyenler için ise sezonlar ve şampiyon takımlar aşağıda mevcut..

2007 – 2008 GALATASARAY
2008 – 2009 BEŞİKTAŞ
2009 – 2010 BURSASPOR
2010 – 2011 FENERBAHÇE
2011 – 2012 GALATASARAY
2012 – 2013 GALATASARAY
2013 – 2014 FENERBAHÇE
2014 – 2015 GALATASARAY
2015 – 2016 BEŞİKTAŞ
2016 – 2017 YİNE BEŞİKTAŞ!

Beşiktaş, 1967-1968 ile 1980-1981 sezonları arasında tam 14 yıl şampiyonluğa hasret kaldı.. 1967 – 1982 arasında güzide kulübümüz Beşiktaş’ın şampiyonluk görememesi ile yetişti bir nesil.. Onların çığ gibi büyüyen sevgisi ile geldi belki de bu kulüp bu günlere..

Arşivlerde bu durumu izah etmeye çalışan bazı gazete manşetleri bulmak mümkün..
Şampiyon olamamasının üstünden tam 14 yıl geçmiş ve 15.sezon içerisinde yine tıklım tıklımdır İnönü!


İşte onların o ‘ne oluyoruz ya’ diyip kendilerine gelinceye kadar ki süreçte bir darbe daha indiriyoruz bu sene! Bir daha şampiyon oluyoruz.. Üstelik bizim belki de şimdi bu kadar güçlü ve ayakta durmamızın sebebi olan FFP’nin bir kısmını (Finansal Fair Play) FEDA dönemi ile gayet başarılı atlatmamız.. ve onların bu kıskaca hiç beklemedikleri bir anda girip alt üst oldukları bir dönemde..

Biz kemerleri yine sıkacağız, öyle aman aman açılmak yok bunu biliyoruz, ama gerek kombine gelirleri gerek sponsorluklar gerek, lig şampiyonluğu ve Şampiyonlar Ligi gelirleri ile birlikte güzel günler görmeye devam edeceğiz! Ama biz yükselmeye başladık, ve yükselmeye devam ettikçe onlar çökecek.. Bunu şuna istinaden çok emin söylüyorum, batıyorlar dostlarım batıyorlar! Har vurup harman savurayım, Beşiktaş almasın diye 2 katı maaş vereyim mantığı ile yıllardan beri yürüttükleri transfer politikalarının da sonu geldi tabi..

UEFA bindi tepelerine, şaştı kaldı hepsi..

Daha ne olup ne bittiğini anlamadan, hiç hesaba katmadıkları Beşiktaş, zor günleri atlatmış ve üst üste 2.şampiyonluğunu tescillemek üzere.. Kimse ne bekliyordu ne de ihtimal veriyordu, sezon başlarında Gomez ile Sosa gitti Beşiktaş işte şimdi bitti.. Cümleleri hala akıllarda, fakat inandı çocuklar.. Gelen gideni aratmadı, aratsada tatmin etti bi şekilde..

…Ve ‘güneş’ daima bizimle oldu!

Velhasıl bir takımın 14-15 sene şampiyon olamaması ve ardından çektiği statsız o sezonlar ve zorluklardan sonra, ard arda gelen 2 şampiyon Beşiktaş2ın yükselişinden ziyade, o ebedi dostlarımızın çöküşünü hızlandıracaktır ve bizler, vakti zamanında hor görülen ve biz asla FEDA demeyiz diyenlerin çöküşünü ‘Şampiyonlar Ligi’ vitrininden izleyeceğiz.
Vakti zamanında FEDA diyip, bu takımın peşinde stat stat, şehir şehir gezen ve mevzu bahis Beşiktaş olunca hiç bir menfaat gütmeyen Beşiktaş’ın askerleri gülecek yine..

Yine şampiyon olacağız çocuklar!
Yine tebessümlerimiz aydınlatacak en karanlık gecelerimizi!
Yine inandık, ve yine inandı bizim çocuklar!

…ve bizler, Allahın izniyle yine güzel günler görmeye devam edeceğiz..
Esen kalın dostlar..

Erdem Evcim (@ErdemEvcim_35)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here