Ana sayfa Blog Bayern Münih Tribünlerini Tanıyalım

Bayern Münih Tribünlerini Tanıyalım

PAYLAŞ

Bayern Münih tribünleri, Münihliler’den ziyade Bavyeralılar’ın oluşturduğu seyirci grubudur. Münihliler’in desteklediği asıl takım ise 1860 Münih’tir.
2014 yılında Bundesliga’nın 14. haftasında Leverkusen ile oynanılan karşılaşmada Allianz Arena’nın güney tribününde Bayern Münih tribünü Gezi Parkı davasıyla ilgili soruşturma başlatılan Beşiktaş taraftarına Türkçe pankart açmıştı. Bu pankartta “Adaletsizlik yaparsan Çarşına, tüm Ultralar geçer karşına” ifadesi kullanılmıştı.
Bayern, Schalke’de forma giyen Neuer’i transfer edince Münih tribünleri ayaklanmıştı. Sık sık doğuştan beri Schalkeli olduğunu ifade eden yeni kalecilerine karşı protesto amaçlı bir pankart açmıştı.
Bu pankartta: “Ne kadar çok kurtarış yaparsan yap, biz seni bu formayla asla kabul etmeyeceğiz.” yazıyordu. Ayrıca Neuer’i protesto etmemek için bu taraftar grubunun bir şartı vardı. Bayernli ultraların istekleri:

1- Tribünlerin kalbi ve beyni olan kale arkası tribününe ne yaklaşacaksın ne de formanı atacaksın. Hatta eline megafon alıp çeşitli şovlarda yapmayacaksın.
2- Formamızda bulunan Bayern Münih amblemini öpmen yasak.
3- Bayern Münih ultraları hakkında sağda solda olumlu ya da olumsuz bir açıklama yapmayacaksın.

4- Geçmişini, kökünü inkar etmeyeceksin.

Aliexpress TR

Bu maddeleri şart olarak belirleyen Bayern Münih ultraları son olarak şu sözleri eklemişti bu anlaşmaya: “Bu koşullar altında profesyonel olarak burada çalışmak istiyorsan eğer Schalkeli olarak takımda kalman bizim için sakıncalı değildir.”
Bayern Münih Ultra grubunun sözcüsü: “Neuer ile olan görüşmelerimiz olumlu geçti. Bizim isteklerimizi ve koşullarımızı kabul etti. Biz de bundan sonra ona karşı eylem yapmayacağız. Ancak bu durum onu Oliver Kahn ve ya Willy Sagnol gibi Neuer’i destekleyeceğiz anlamına gelmiyor.”
Ayrıca geçtiğimiz günlerde Bayern Münih tribünlerinden bir ayaklanma daha geldi. Kulüpte fazlasıyla söz sahibi olan bu ultra grubu bir protesto ile daha karşımıza çıktı. Beşiktaş taraftarına ve kendilerine uygulanan tribün yaptırımlarıyla ilgili protesto eden kale arkası grubu UEFA’dan 1 yıl ertelemeli men cezası bulunan Beşiktaş’ın, tedbir amaçlı Allianz Arena’ya taraftarının alınmamasını istemiş ve bunun üzerine Bayern Münih kulübü deplasman tribününü kapatmıştı. Bayern Münih kulübü bu yaptırımla ilgili kendi taraftarlarına da bir uyarıda bulunmuştu. Bu uyarıda Türk seyircilere biletlerini devretmemelerini duyurmuştu. Sert protestolarıyla tanılan Bayern Münih tribün grubu Schalke karşılaşmasında kale arkasında bir pankartla kulübünün tavrını protesto ederek durumdan duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Açtıkları pankartta “Demek misafir taraftarları yasaklıyor, kendi taraftarınızı tehdit ediyorsunuz! Bayern ailesine böyle davranmak yakışıyor mu?” ifadeleri kullanıldı.
Ayrıca Bayern Münih taraftar gruplarının yaptığı açıklamada Beşiktaş tribünlerinin Allianz Arena’da olmaları gerektiği belirtildi. Lyon’da bir grup taraftarın yaptığı şeylerin tüm Beşiktaş tribününe faturanın kesilmesinin doğru olmadığını ve Beşiktaş taraftarlarının Şampiyonlar Ligi karşılaşmasında tribünde yer alması gerektiğini belirtti.
Gördüğünüz üzere, Bayern Münih taraftarı ülkemizde olduğu gibi kulüp başkanlarının ve beyaz yakalı yöneticilerin kulüplerin sahibi olmadığını bir kez daha göstermiş oldu.

Peki sizlere bir soru sormak istiyorum.

Dünya devi olan Bayern Münih’in taraftar grubu bu kadar duyarlıyken ülkemizdeki taraftarlar neden bu kadar duyarsız?

Birlik ve beraberliğin olması gereken şu günlerde ülkemizi tüm Dünya’da temsil edecek Beşiktaş’ı, Bayern Münih karşılaşmasında desteklemek bir ihanet değil. Asıl desteklememek, yenilmesini istemek bir ihanettir.
Şunu da unutmadan, geçmişte Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın ve diğer takımlarımızın Avrupa maçlarındaki rakiplerini destekleyen bir grup kişilerin açtıkları pankartları, bayrakları düşünerekten “Onlar rakibi desteklemişti” algısı ile tüm camiaya ve tüm taraftar grubuna mal etmek yanlış bir davranış.

Özellikle kahraman Mehmetçiklerimizin Afrin’de olan #ZeytinDalıHarekatı ve tüm Dünya ülkelerini üzerimize geldiği şu günlerde takım, renk ayrımı yapmaksızın tek bir çatı altında yani Ay-Yıldız’ın altında toplanılması gerektiğini düşünmekteyim.

Bir Fenerbahçeli olarak Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’nde ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğini ve edeceğini düşünmekteyim.

Darbe girişiminde Taksim’de yapılan ‘Omuz Omuza Darbeye Karşı’ yürüyüşünde söylediğimiz gibi: “Aramız bozuk, kanımız değil!”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here