Ana sayfa Blog Bir Kumaş Parçasından Daha Fazlasıdır Atkı

Bir Kumaş Parçasından Daha Fazlasıdır Atkı

PAYLAŞ

Bu yazımda tribünlere davette bulunmayacağım. Bu yazımın asıl hedef kitlesi “Önden Giden Atkılılar”. Tribün çocuğuyuz. Ya çocuk yaşta başladı bu sevda, ya da yıllar sonra ansızın gelip kalbimizin kapısını çalıverdi. Boynumuza takılan ilk atkıyla başladı her şey aslında. Deplasman otobüslerinde aynaya asılan atkıyla devam etti. Tribünde çıkarıp atkı salladık coşkuyla. Şampiyon olduğumuzda arabanın camından çıkıp bağırırken sağ elimizde atkımız vardı. Düşmesin diye sımsıkı tuttuğumuz atkı. Bir kumaş parçasından daha fazlasıdır atkı. Sevgidir. Huzurdur. Mutluluktur. Heyecandır. Tribün çocuğu için her şeydir. Rakip takımın tribün çocuğu için ise tam bir nefrettir. “Atkı namustur” diye boşuna söylememişler büyükler. Ne de doğru söylemişler.

Bütün bestelere konu olan, neredeyse yapılan bütün koreografilere ilham kaynağı olan, hatta ve hatta bütün reklamcıların orada burada reklam yapmak için kullandığı bir varlık namus olarak tanımlanmaz da ne diye tanımlanabilir? Bütün taraftar gruplarına bakabilirsiniz. Totalde en çok atkı ürünü çıkarırlar. Bütün taraftar mağazalarına bakabilirsiniz. En çok sattıkları ürünler atkıdır. Bize dünyayı 2 elinin arasına al dediklerinde atkımızı açan çocuklardanız. Şu birkaç satırda ben size kendi dünyamı yazdım. Sizde kendi dünyanızı okudunuz. Bu birkaç satırda atkının önemi anca bu kadar tarif edilebilirdi herhalde. Bu kadar önemli olan bir şey ya kaptırılırsa? İşte o zaman gerçekten problem. İşte o zaman üzülün. İşte o zaman dünyalar başınıza yıkılsın. Siz dayak yiyebilirsiniz. Siz kavgalarda kovalanabilirsiniz. Hatta siz korkup arkadaşlarınızı yalnız bile bırakabilirsiniz. Ama bunlar mazur görülebilir şeylerdir. Bunlar her tribün çocuğunun başına gelmiş durumlardır eminim. Ama eğer “atkı kaptırırsanız” işte o zaman namus gitti demektir. Takımınızın, sevdanızın, on binlerce insanın sevdasını ayaklar altına aldınız, hiçe saydınız demektir. Atkı işte bu denli önemlidir. Atkı takmak yürek ister. Atkı takmak gücü simgeler. Atkı takmak kocaman bir dünyayı boynuna asmaya benzer. Bu yüzden ne olur “ultra” kavgalarda çok dikkatli olun. Çünkü atkı giderse “Namus da gider.”

Aliexpress TR

Atkı gibi gerçekten çok çok önemli unsurlardan bir tanesi de “pankart”. “Pankart gitti g.. gitti” derler. Pankart onlarca insanın uğraştığı, emek verdiği, tribünlerin olmazsa olmazlarından bir parça. Tribünde en çok hatanın yapıldığı, ama bu hatalarla güzel olan tek gerçek. Pankart boyarken cidden çok hata yapmışlığım vardır. Pankart boyayan insanlar aşık insanlardır arkadaşlar. Onların sevgisi sorgulanmaz. Tribünün görünmeyen emekçileridir onlar. Pankart bu kadar değerliyken tıpkı atkı gibi pankartın kaptırılması da çok büyük olay teşkil eder. Atkı ile pankart arasındaki fark şuradadır: Atkıyı koruması gereken kişi sahibidir. Fakat pankartı koruması gereken gruptur. Tayfadır. Eğer bir pankart kaptırılırsa onun sorumlusu şahıs değil gruptur. Bütün tayfa cezalandırılmalıdır. Bütün tayfa bundan etkilenmelidir. Ben pankart kaptırdığından dolayı kapatılan, hatta kendi isteğiyle kapanan gruplar biliyorum. En basit örneği ise 30 yıllık, Milan taraftar grubu Fossa dei leoni ezeli rakipleri Juventus ultralarına pankart kaptırdıkları için kendi istekleriyle kapandılar. Bu kadar büyük önem arz ederler işte. En büyük reklam araçlarıdır. En büyük gövde gösterileridir ve en önemli olgulardır pankartlar. Ben hatırlıyorum böyle bir durumlarda biz önceden pankartı birilerine verirdik.

Onlar o pankartı canları pahasına korurdu. Bu konuda ultrAslan taraftar grubu pankart sorumlusu “Muro Hasan” idolümdür. O’nun için “Canını verir, pankartını vermez.” derler.

Hepimizin atkı ve pankartı anlayabilenlerden olmamız dileğiyle ULTRA KALIN.!

Furkan Şahin Kulaksız

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here