Ana sayfa Hikayeler Liverpoollu Mane’nin İlginç Hikayesi

Liverpoollu Mane’nin İlginç Hikayesi

PAYLAŞ

Hızı ile büyüleyen Liverpool’un Senegalli golcüsü Sadio Mane, çocukken yaşadığı zorluklar ve futbolda yaşadığı anları, Liverpool televizyonuna verdiği röportajda anlattı. İşte Mane’nin ağzından kendi hikayesi…
Kendimi bildim bileli hızlıyım. Doğal halim bu. Hızım için fazladan çalışmadım. Allah’ın bana verdiği bir özellik. Okulda da hızım nedeniyle sürekli beni yarışlara sokarlardı. Orada da çok iyiydim. Sürekli koşardım. Uzun mesafe de koşabiliyorum.
Her zor vaktimde allah’a sığınıyorum ve Kur’an-ı Kerim okuyorum. Din, benim için çok önemli. İslamın kurallarına saygılı davranıyorum ve günde 5 vakit namaz kılıyorum.
Vücudumu tanıyorum, neyin iyi geleceğini biliyorum. Özel aşçım var ve bana uygun yiyecekleri yapıyor. Sağlıklı şeyler yemeyi seviyorum. Alkol kullanmıyorum. Yaşamımda denemedim. Asla sigara da içmedim.
Küçükken ayakkabılarımı giyer ve yalnız koşardım. Asla bisikletim olmadı, her yere koşarak gidiyordum.

El Hadji Diouf, izlemekten keyif almış olduğum ilk futbolcuydu. 2002 Dünya Kupası’nda Fransa’ya karşı attığı golü hatırlıyorum. Okuldan kaçıp o maçı seyretmek için bir arkadaşın evine gitmiştim. Diouf tam bir kahramandı.
Profesyonelseniz her şeye hazırlıklı olmalısınız. Kimi zaman dilediğiniz şeklinde gitmez. Sakatlandığım zaman, benim için hiç basit değildi. Hemen iyileşmek için bir yol bulmalıydım. Sezon başı 1 haftalık tatilimiz var. Ben de o tatilde doktora gidip tedavi olmuştum.
Eğer 25 yaşındaysanız her şeyi kazandığınızı söyleyemezsiniz. Hala bir şeyler öğreniyorum. Ne kadar ileriye gidebileceğimi biliyorum. Bunun için de çok uğraşıyorum.
15 yaşında yaşadığım yeri terkedip Senegal’in başkenti Dakar’a gittim. Bavulumu topladım, babam gibi gördüğüm birisinden yardım istedim. Dakar’a gitmek istiyorum, bana destek olur musun diye sordum. Böylece yola çıktım.
Amcam ve kuzenlerimin de olduğu 10 kişilik bir evde büyüdüm. Gideceğimi kimse bilmiyordu. Annem veya babama bile söylememiştim. Gidince hepsi panik olmuştu. Beni bulmak ve geri getirmek için birisini göndermişlerdi.
Ailemde kimse futbolcu olacağıma inanmamıştı. Okulumu bitirdikten sonra ”Tamam futbolcu olmayı bu kadar çok istiyorsan dene” dediler. Ben de denedim…
Gelecek sezon Naby Keita ile aynı takımda olacağız. Keita benim için arkadaş değil, kardeş. Sürekli konuşuyoruz. Sürekli Liverpool hakkında sorular soruyor. Ben de ona burası fantastik diyorum.
Klopp, Dortmund’u çalıştırırken de beni çok istemişti. O zamanlar Salzburg’da oynuyordum ve takımım transfer olmama izin vermemişti. Liverpool’a gittiğinde yeniden beni istedi. Doğru takımda doğru teknik direktöre kavuştum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here