Ana sayfa İçerik Şaka Gibi Şike Olayı

Şaka Gibi Şike Olayı

PAYLAŞ

Afrika’da Malawi’de oynanan alt lig maçında hakemler 20 dolar karşılığında şike teklifini kabul etti. Sadece maç iki tarafın anlaştığı şekilde bitmedi. Nchalo yetkilileri parayı geri isteyince hakemler bir tek 15 dolar denkleştirebildi. Nchalo United yetkililerinin şikayetiyle olay ortaya çıktı ve hakemler ömür boyu men edildi.

Afrika’nın güneyinde bulunan Malawi’de komedi filmlerini aratmayacak bir şike olayına şahitlik etti.

Aliexpress TR

ESPN’in haberine göre Malawi alt liglerinde yer alan Nchalo United ile Chitiba United arasında oynanan kupa maçında orta hakem Aziz Nyirenda, yardımcıları Limbani Chisambi ve Stephano Gomani ile dördüncü yargıcı Jimmy Phiri, Nchalo United’ın maçı kazanması için 20 dolar karşılığında anlaşıp maç öncesi 20 dolar aldı. Ancak maç şike görüşmesinde anlaşıldığı gibi Nchalo üstünlüğü ile tamamlanmayıp 1-1 sonrasında erdi. Penaltı atışlarına giden mücadelede parayı verdiği öne sürülen Nchalo United, kupadan elendi.

Maç istenildiği benzer biçimde sona ermeyince Nchalo United yetkilileri şike parasını geri istedi. Sadece maçın hakemleri aralarında bir tek 15 dolar toplayabildiler. Bunun üzerine Nchalo yetkilileri şikayette bulununca şike olayı açığa çıktı.

Malawi yargıcı Birliği,olayların ardınan maçın dört hakemine ömür boyu men cezası verildiğini açıkladı. Malawi Ulusal hakem Birliği Genel Sekreteri Chris Kalichero, ‘bu şekilde bir suç işleniyorsa, sonuç istediğimiz gibi olmasa da, ömür boyu men cezası gerekir’ dedi.

Yardımcı hakemlerden Chisambi ise ‘Yanlış bir şey yapmadım. Hiç para almadım. Hakemlik kariyerimin böyle sona ermesi çok acı’ açıklamasını yaptı.

Nvhalo United takımının dosyası hakkında ise hemen hemen karar verilmedi.
Afrika’nın güneyinde yer alan Malawi, dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Ülke genelinde birey başı düşen milli gelir 320 dolar düzeyindedir. Ülke ekonomisi Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası şeklinde kuruluşlar üzerinden gelen paralara bağlarımlı bir konumdadır. İnsani Gelişim Endeksi’nin 2012 verilerine göre ülke toplamda 187 ülke içerisinde 170. Sırayı alabilmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here