Ana sayfa Hikayeler Souleymanou Hamidou’nun Üzücü Hikayesi

Souleymanou Hamidou’nun Üzücü Hikayesi

PAYLAŞ

Souleymanou Hamidou 1973 yılının Kasım ayının 22’sinde Kamerun’un Mokolo şehrinde dünyaya geldi. Fakat biz onu 2000 yılında Rizespor ile tanıdık. 11 Yıl boyunca Türkiye’de futbol oynayıp sadece 3 farklı takımın formasını terleten başarılı kalecinin Türkiye’deki ilk durağı Karadeniz’di. Kamerunlu kaleci, belki de Rizespor tarihinin en iyi file bekçisiydi…

Hamidou, 3 yıl süren Rizespor macerası sonrası Türkiye’deki belki de hem en iyi günlerinin hem de en kötü günlerinin geçeceği takıma imza atmıştı. Hamidou, Denizlispor ile anlaştı ve ileride başına geleceklerden habersizdi.

Aliexpress TR

Afrikalı kalecinin Denizlispor kariyeri çok güzel gidiyordu. Denizlispor takımı 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında UEFA kupasına katılmak için mücadele ederken Hamidou bu mücadele rol alan en büyük kahramanlardan biriydi.  Hamidou, Denizlispor’da peri masalını yaşıyordu.

Başarılı file bekçisi, 2005-2006 Sezonunun 17.Haftasında Kadıköy-Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda oynanan Fenerbahçe-Denizlispor karşılaşması öncesi iki günlük bebeğinin hayatını kaybettiğini öğrendi. İş ahlakından taviz vermeyen Hamidou, takım arkadaşlarına sırtını dönmedi ve yönetime yüreğindeki derin acıya rağmen sahaya çıkmak istediğini söyledi. Fenerbahçe, bu acılı kalecinin koruduğu kaleye 6 gol atarak, müsabakayı 6-2 gibi farklı bir skorla kazandı.

Karşılaşma sonrası kameraların karşısına geçen  acılı kaleci, gözyaşları içerisinde şunları söyler ;

‘’Zor bir durumdayım. Hem maçı hem kızımı kaybettim. Çok üzülüyorum. Haberi aldıktan sonra maça çıktım.’’

Kaleci Souleymanou Hamidou, futbol kariyeri boyunca tutulamaz denilen şutları kurtarmasına rağmen hayatın kendisine çektiği bu şut, 90‘a giderken bu şutu izlemek dışında hiç bir şey yapamamış bir adamdır.

Aradan bir süre geçtikten sonra 2005-2006 Sezonunun 34. haftasında Fenerbahçe, Denizlispor deplasmanına gider.

Fenerbahçe şampiyonluk için , Denizlispor ise ligde kalmak için sahada olacaktır. Fenerbahçe’nin buradan alacağı 3 puan şampiyonluk için yeterli durumda. Denizlispor’un ise ligde kalmak için en az 1 puana ihtiyacı var. Hamidou, bu karşılaşmada inanılmaz kurtarışlar yaparak Fenerbahçe’nin şampiyonluğuna adeta engel olmuştur.

O sezondan sonra 2 sezon daha Denizlispor forması terleten deneyimli kaleci, 2008 yılında bir diğer Anadolu takımı Kayserispor’a transfer oldu. 2011 yılında 38 yaşına bastığında ise emekli oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here