Ana sayfa Süper Lig Tolgay Arslan İçin Tarihi Fırsat!

Tolgay Arslan İçin Tarihi Fırsat!

PAYLAŞ

FIFA Paydaşlar Komitesi, milli takım değiştirme kuralını masaya yatırdı. 1-2 kez oynadığı bir takıma tekrar çağrılma mümkünlüğü olmayan isimlere milli takım değiştirme hakkı tanınması görüşüldü. Dosyası FIFA’da olan Beşiktaş’ın başarılı ismi Tolgay Arslan’ın da bu yenilikten faydalanabilir.

NTV Spor’un haberine göre FIFA’da futbolcuların haklarını değerlendiren “Paydaşlar Komitesi” CONCACAF Başkanı ve FIFA Asbaşkanı Victor Montagliani başkanlığında toplandı. Gündemde futbolcuların kulüplerden alacaklarının tahsil edilmesi süresinin uzunluğu ve milli takım değişiklik yapma kararına vardı.

Aliexpress TR

Bugünkü kurallara göre futbolcu bir defa milli takım tercihini değiştirebiliyor ve A milli takım ile resmi maça çıkarsa değişim yapamıyor. Yeşil Burun Adaları Futbol Federasyonu’nun bir ülkeyle 1-2 maça çıkan ama daha sonra çağrılmayan, hatta artık çağrılma olasılığı bulunmayan futbolculara milli takım değişiklik yapma hakkı verilmesi yönünde başvurusu bulunuyor. Futbolcuların kan bağı bulunmayan ülkenin ulusal formasını giyebilmesi için bu ülkede beş yıl yaşamış ve futbol oynamış olması gerekiyor.

Montagliani, bu beş senelik sürenin uzatılmasını ve Yeşil Burun Adaları’nın başvurusu çerçevesinde değerlendirme yapıldığını söyledi.

Montagliani, “Dünya değişiyor. Göçmenlik de… Oyunun bütünlüğünü zedelemeden bu kurallar yeniden değerlendirilmeli” dedi.

Konu, Türkiye A milli takımında oynamasına mevcut kurallar yüzünden izin verilmeyen Tolgay Arslan’ı da ilgilendiriyor. Yıldız futbolcunun, konuyla ilgili dosyası FIFA’da…

Kurulun görüştüğü öteki mevzular içinde en önemlisi ustalaşmış Futbolcular Birliği FIFAPro’nun belli bir süre ücret alamayan futbolcunun bedelsiz serbest kalması yönündek Avrupa Komisyonu’na yaptığı başvuruydu. Montagliani transfer sisteminin de değerlendirildiğini, her kesimi mutlu edecek bir çözüm bulmayı ümit ettiğini dile getirdi.

Kurulun önerilerinin yürürlüğe girebilmesi için önce FIFA İcra Kurulu’ndan, ardında FIFA Konseyi’nden geçmesi gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here