Ana sayfa Süper Lig Yıldırım Demirören’in Açıklamaları

Yıldırım Demirören’in Açıklamaları

PAYLAŞ

2015 senesinde benimsenen yabancı oyuncu kuralı kritik edilmeye devam ediyor. TFF’den konuyla ilgili en yetkili ağızdan açıklama var.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı yıldırım Demirören, yabancı oyuncu kurulanının son sözün Kulüpler Birliği’nde bulunduğunu söyledi.

Aliexpress TR

2015-16 sezonunda uygulanmaya başlanan kural gereğince kulüpler, 28 kişilik kadrolarında 14 yerli oyuncu zorunluluğuna, 18 kişilik maç kadrolarında ise 11 yabancı oyuncu bulundurma hakkına haiz oldular.

TFF Başkanı Demirören, o dehemmiyet, yeni mevzuatı açıklarken “Bunun adı yabancı kuralı değil, yerli kuralı” ifadelerini kullanmıştı. Fakat son dönemde ortaya çıktığı üzere, Yerli Teşvik Sistemi planlandığı şeklinde çalışmıyor.

beIN Sports’a konuşan yıldırım Demirören, konuyla ilgili soruya “Yabancı sayısını azaltmamız ve yerliyi artırmamız gerektiğine inanıyorum. Bundan sonrası Kulüpler Birliği’nde. Kulüpler Birliği kabul ederse, yabancı kuralını kaldırırız.” ifadelerini kullandı.

Demirören, “hepimiz bu sistemleri kurarken ulusal takım’a gelecek oyuncuları düşünerek hareket etmek zorundayız. Bu sistemle Avrupa’ya giden oyuncularımızın sayısı da artmaya başladı. Çünkü bu sistem rekabeti getirdi. öteki sistemde oyuncularımız, ‘nasıl olsa yerim garanti’ diye düşünüyorlardı ve performansları düşük oluyordu. Tabii Kulüpler Birliği isterse kalkar.” dedi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ise yasağın kalkmasından yana olmayan isimlerden. Terim, Finlandiya maçı öncesinde düzenlemiş olduğu basın toplantısında değişiklik gündemiyle ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

“Avrupa liglerinin üst düzey ülkelerinin hepsinde özgür. Bizim ciddi istediğimiz şeyler var. Bu, Türk futbolcusunun yurt dışına gitmesi. Bu kaide başladıktan sonrasında, Türk milli takımı Avrupa Şampiyonası’na katıldı. Bizler bu kuralı açıklarken, 4 sene diye deklare ettik. Kurallar derhal uygulanıp, hemen kaldırılamaz.

Altyapıdan oyuncu alıp A takımda oynatmak için yabancı kuralı size mani değil. Öyle bir şey olsa niçin isteyeyim. Bu kural, çok ince elendi, sık dokundu. Aslına bakarsak bunu yaparken, A milli takımda oynama uygunluğuna sahip futbolcu zorunluluğu getirdik. Bu kural, 2018-2019’da sona eriyor. Faydalı olduğunu düşünüyorum. İsterseniz yabancı oyuncu almayın. Kadroyu 28 Türk oyuncuyla yapın. Öyle bir zorunluluk yok. Daha önce uygulanan 6+2 yabancı kontenjanında, mukaveleyi feshetmek için fedakarlık yapmak gereken ortamlar vardı. Bu tarz şeylerin aslabiri kalmadı. Ben de buna bu şekilde bakıyorum. Avrupa’daki üst düzey kulüpler ne uyguluyorsa biz de bunu uyguladık.

Bizim yabancı kaideımız oyuncu yetiştirmeyi önlemiyor. Dünyanın yasaklardan kurtulmuş olduğu bir ortamda Türk ulusal ekipı’nın teknik direktörü açık yüreklilikle ‘serbest istiyorum.’ diyor. 20-30 futbolcumuzu Avrupa’ya göndersek, Türk Mili takımı aslına bakarsanız belli olur. Türk oyuncusuyla en büyük başarıları kazanmış biri olarak, Türk oyuncusunun kılına dokunmak ister miyim. şu demek oluyor ki bu. Onlar da bu yarışmanın içinde olmalılar.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here