Ana sayfa Blog Tribünler Ayağa Kalkıyor

Tribünler Ayağa Kalkıyor

PAYLAŞ

KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa’nın önde gelen beş futbol liginde tribünlerin değişimini mercek altına aldı. Tıpkı eski günlerde olduğu benzer biçimde maçları ayakta izlemek isteyen taraftarlara kulak veren yetkililer, stadyumlarda köklü bir değişikliğe hazırlanıyor.

KPMG Football Benchmark ekibi, Avrupa’nın önde gelen beş futbol liginde tribünlerin değişimini mercek altına aldı. Tıpkı eski günlerde olduğu şeklinde maçları ayakta izlemek isteyen taraftarlara kulak veren yetkililer, stadyumlarda köklü bir değişikliğe hazırlanıyor. Türkiye’deki futbol maçlarının maksimum duyulan tezahüratlarının başlangıcında, “takımın aşkına herkes ayağa” gelir! Son yıllarda futbola ev sahipliği icra eden son teknoloji ürünü web bağlantılı, ısıtmalı ve üstü kapalı stadyumlar her şeye rağmen taraftarları mutlu etmeye yetmiyor. Heyecanı doyasıya yaşamak isteyen futbolseverler, tıpkı eski günlerdeki şeklinde maçları ayakta izlemek ve coşkuyu ayakta hissetmenin ardında… KPMG Football Benchmark ekibi Avrupa’nın önde gelen beş futbol ligindeki tribünlerin fotoğrafını çekti, değişimin kapıda olduğuna işaret etti.

Avrupa’nın önde gelen ligleri arasında futbol maçlarının ayakta izlenebildiği tek ülke Almanya… Bundesliga’da karşılaşmalara ev sahipliği yapan 18 stadyumun 16’sında taraftarların ayakta maç izlemesine olanak elde eden özel tribünler bulunuyor. Bu tribünler her statta 10 binin üzerinde kişiyi ağırlayabiliyor. Her sürem 80 binin üzerinde kombine bilet satan Borussia Dortmund’un stadında 28 bin kişilik ‘Sarı Duvar’ tribünü bulunuyor. Taraftarların maçları ayakta izlediği ‘Sarı Duvar’ı, Dortmund’un öncesiz rakibi Schalke’nin 16 bin kişilik tribünü izliyor. Almanya’da sadece Leipzig ile Hertha Berlin’in statlarında ayakta maç izlenemiyor.

Almanya’daki bu olanak İngiltere, Fransa ve İspanya’daki futbolseverlerin de iştahını kabartıyor. Premier Lig’de geçerli olan ‘İngiltere Futbol Ligi seyir alanları yönetmeliği’nin 13’üncü maddesinde, “Maç oynanırken koltuklu tribünlerde ayakta durulmasına müsaade edilmez” ifadesi yer ediniyor. İngiltere’deki yüksek bilet fiyatları ve katılaşan kurallar taraftarlar ile kulüpleri karşı karşıya getiriyor. Taraftarlarına kulak veren kulüplerden Tottenham’ın planlanan yeni stadyumunda seyircilerin güvenli bir şekilde ayakta maç izlemelerine olanak sağlayacak bir tribün tasarlanıyor.

Beşiktaş – Fenerbahçe Maçı Öncesi Bilet Krizi || Özel Haber

Fransa’da kulüpler arasındaki zayıf diyalog, farklı kararları bununla beraber getiriyor. Bazı kulüpler statlarında maç izlemeyi yasaklıyor. SM Caen, Valenciennes ve St.Etienne gibi taraftarlarıyla ünlü kulüpler alternatif çözümler üretti. Bu kulüpler taraftarlarına belli tribünlerinde özel olarak tasarlanan koltukların yanında ayakta maç izleme olanağı sunuyor.

Türkiye’de de konum pek farklı değil. Yeni yapılan stadyumlar, taraftarlarına oturarak izleme olanakı sunuyor. Sadece taraftarların büyük bölümü karşılaşmanın heyecanını ayakta izlemeyi tercih ediyor. Teknolojik stadyumlarda taraftarlara sunulan imkanlar bazı futbolseverleri memnun etse de, maçları tıpkı eskiden olduğu şeklinde ayakta seyretmek isteyen taraftarların sayısı da oldukça fazla.

KPMG Football Benchmark ekibinin hazırladığı Avrupa’daki tribün araştırmasında öne çıkan noktalar şöyle:

– Geleneksel futbol ülkelerinin haricinde kalan ABD’da yeni stadyumlar yapılıyor. Orlando City’nin bu yıl açılışı meydana getirilen 25 bin 500 kişilik kapasiteli yeni stadyumunda da ayakta maç seyretmek isteyenler için özel bir tribün bulunuyor. Ayrıca Avustralya’daki Western Sydney Wanderers ekipı da 2019 senesinde yeni stadına taşınıyor. 30 bin kişilik yeni statta da bu faktör göz önünde bulunduruluyor.
– İspanya’daki futbolseverler de maçları ayakta izlemeyi tercih ediyor. Kulüpler kısa bir süre öncesine kadar bu mevzuda seslerini yükseltmemişti. Sadece Real Sociedad kulübü bu konudaki ilk adımı attı. Stadyumunu yenilemeye hazırlanan Bask ekibi, mevcut mevzuatın değiştirilmesi için başvuruda bulunmuş oldu.
– İngiltere’de yetkililer maçların ayakta izlenmesi konusunda istekli olmadıklarını açıklasa da kulüpler aynı fikirde değil. Premier Lig’de mücadele eden birkaç kulüp bu konuda taraftarlarıyla görüşmeler yaparak, tribünlerde eski günlere dönüş sinyalleri veriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here