Ana sayfa Süper Lig Türk Sporuna Devrim Gibi Yenilik Geliyor

Türk Sporuna Devrim Gibi Yenilik Geliyor

1131
0
PAYLAŞ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “antrenör havuzu ile alakalı ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Uluslararası antrenörlerle işbirliği yaparak bilimsel anlamda kendini ispatlamış isimlerle bunu değişik branşlarda ve kulüplerle yapmamız lazım” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun’da spor basını müdürlerinin sorularını yanıtladı. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile meydana getirilen protokolün bilgilerinı aktaran Bakan Kılıç, “Protokolün öngördüğü çalışmalarla beraber şu anda siyaset de her iki bakanlığın bürokrasisi de, bürokrasiden kastım il müdürlükleri nezdinde artık buna tam adapte olmuş durumdalar. Pilot illerde şu anda başladı. Önümüzdeki eğitim – öğretim döneminde tüm illerde olacak. Özellikle fakat özellikle bürokrasinin bunu yönetmek ile sorumlu kişilerin buna hazırlanması gerekir. Bu şu anda gerçekleştirilmiş durumda. Son olarak meydana getirilen toplantıda aslabir sual işareti kalmayacak şekilde kendilerinden ne istendiği ve ne yapmaları gerektiği açık seçik olarak anlatıldı. Bunda herhangi bir tereddüt yok. İşin yönetimsel, idari anlamında ve bununla beraber ailelerle iletişim kısmında aslabir problem kalmadı” ifadelerini kullandı.

“Kırılan güveni onarım etmek kolay olmuyor”

Kişilerin ülkelerini temsil etmek için bazı fedakarlıklarda bulunmuş olduğunu ifade eden Kılıç, “Şu anda Almanya, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na 15 yaşındaki yüzücü bir kızı hazırlıyor. Sporcu olmak ve ülkesini bu anlamda temsil etmek için çalışmak, belli fedakarlıkları beraberinde getiriyor. Okuldan kopmak şeklinde bir şansınız yok. Almanya’daki yüzücü kız gündüz 8 ile 9 saat antrenman yapıyor, akşam da okula gidiyor. Tek başına. Aynı diğer arkadaşlarının girmiş olduğu sınavlara giriyor ve eğitimini tamamlıyor. Almanya’nın eğitim açısından o kıza sağladığı öğrenim saatlerini değişiklik yapmak… aslına bakarsan bizim bu protokol içinde yapacağımız da bu. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sporcu için müsabaka izini istediğimizde izin alamıyoruz, devamsızlıkla alakalı sıkıntı yaşıyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı da diyor ki; biz bunu deneyelim fakat o kadar suistimal oldu ki biz ne yapacağımızı şaşırdık. Antrenör diyor ki ‘ben müsabakaya gidiyorum’ bakıyorsunuz müsabakaya çıkmıyor. Sporcu diyor ki ‘şu kadar gün gideceğim’ o kadar gitmiş olmuyor. Dolayısıyla bir dehemmiyet itimat kırılması olmuş. O kırılan güvenden sonrasında da onu yeniden tamir etmek kolay olmuyor. Bizler bunu nasıl çözdük? Ulusal Eğitim Bakanlığı’na kendimiz diyeceğiz ki işte bizim listemiz. Olimpik havuzumuzun listesi, yarışma anlamında bizimle çalışan sporcuların sıralaması. Bu o kadar çok sayı değil. Şu anda olimpik havuzda olan 2 bin olduğuna nazaran. 4 bin de bunun arkası. 5-6 bin sporcu listesi. 10 bin olsun. Esasen 80 milyonluk bir ülkenin yarışma ve uluslararası anlamdaki sporcu havuzu bu kadar olur. Biz size bir sıralama vereceğiz. Bunu takip edeceğiz. Performansında düşme olduğunda da buna doğrudan müdahil olacağız. Verdiğimiz listeye bu sporculara izin konusunda yardımcı olun diyeceğiz. Yüzlerce müsabaka var. Hepimiz sporcuya doğal ki yardımcı olacağız. Onun saatlerini ayarlayın onun o saatler içinde sporunu ve hazırlığını yapabilme olanakını verin. Şu değil; sporu yap, eğitimi bir kenara at. Böyle bir şey yapamayız. Asla olmaz. Dolayısıyla TEOG, üniversite sınavlarıyla alakalı olarak bir değişiklık getiremeyiz. Sporcunun özel bir ekip zamanlama ihtiyaçları mutlaka olacaktır. Onları karşılamak da bizim görevimiz. Ama bilimsel niteliği olan hayatı düşürmek şeklinde bir şeyi asla yapamayız. O bizim kendi kendimize golümüz olur” şeklinde konuştu.

“Faydalı olacağını düşünüyorum”

Bakan Kılıç, sporcularla alakalı uygulanacak sistemin faydalı olacağını dile getirerek, “1978 yılında Almanya’da 300 tane 10 yaşındaki öğrenci üzerinde araştırma yapılıyor, becerileri ölçülüyor, puanlamalar yapılıyor. 10 yaşındaki çocuklar arasında kimin hangi tarihte uluslararası anlamda ne başarılar kazanacağı belirtiliyor. Kızlarda Steffi Graf erkeklerde Boris Becker… Ben bu sistemin çok faydalı olacağına inanıyorum” diye mevzuştu.

“Yapacağımız tek şey onları desteklemek”

Türkiye’yi temsil edecek sporcunun zeka olarak da hazır olması icap ettiğini vurgulayan Bakan Kılıç, “Ben diyorum ki ülkemin temsili için seçtiğim sporcular bunlar. Ve ben bunlara yoğunlaşacağım. Bu havuzu geliştireceğim. Tabiri caizse bizim ABD’yı yine keşfetmeye ihtiyacımız yok. Yapacağımız iş belli. Ha şu an olanakımız da var. Tesislerimiz de her şeyimiz var. Yılbaşından beri aldığınız başarı haberleri aslen bu çalışmaların ürünü. şu demek oluyor ki bunlar tesadüf değil. İbrahim’in ortaya çıkması bir tesadüf değil. örneğin Tutya’nın başarısı bir tesadüf değil. Bunlar tabiri caizse çalışma projesinin sonucudur. Tutya da aslen bir projedir. Şu anlamda bir projedir; bu kız gelecek vaat ediyor, potansiyeli var. Bunu istiyor da. Ve Olimpiyatlar’a gitti. İnştanrı 2020’de madalyaya gidecek. Ferhat’ın Olimpiyatlar’da ne kadar hırslandığını bilemezsiniz. Geçen gün görüştük kendisi ile ben bu kez alacağım madalyayı diyor. Alacağına inanıyorum. Almış olduğunda şaşırmayın. Yapacağımız tek bir şey var o çocukları alıp destekleyeceğiz. Etraftan gelecek olumsuzlukları kapatacağız. Onların konsantre olmalarını sağlayacağız. Sporcunun hali de narindir. Bazı konularda arkadan bir sıvazlama bekler. Ne diyoruz işin bir bölümü psikolojiktir. Kazananlar iyi mi kazanıyor. Mental anlamda psikolojik anlamda güçlü olduğundan kazanıyor” ifadelerini kullandı.

“antrenör havuzu ile ilgili çalışma içerisindeyiz”

Bakan Kılıç, genel olarak antrenörlerde sıkıntı bulunduğunu aktararak, “Hatırlıyor musunuz Olimpiyatlar’dan sonra meydana getirdiğimız konuşmada demiştim ki sporcu kulüpte yetişir, kulüpte de antrenör yetiştirir sporcuyu. Bizim antrenör eksiğimiz var. Bundan kastım ne? İlk defa sizinle mevzuşacağım bakanlık içerisinde vazife almış olup sonra gidip başka yerlerde görev icra eden kendilerini başka bölgelere aldırmaya çalışan bir sürü fert var. Ben Olimpiyatlar’dan sonra bir şeyler başlattım ve dedim ki tüm antrenörlerin sertifikalarını tarayıp bulduk bazı şeyler çıktı. Bununla alakalı işlem tesis ettik. Lise diploması feyk çıkan antrenör oldu. Yakaladık işine son verdik. İdare mahkemesi ne yaptı biliyor musunuz? İşe iade etti. İşte bilmiyorum nenin neresinde gerekli olmadığından. Ne alakası var ya antrenörlük belgesi yeterli değil son verin. Yok arkadaş onu sen ondan isteyemezsin. Tabii ki mahkemeler önemli, hepimizin ihtiyacı sadece hepimiz spor ile alakalı bir şeyler kazanacak bir bölgelere geleceksek, kişisel sahaya atlayan seyirciyi, holiganı ön kapıdan alıp arka kapıdan bırakamazsın. Bursaspor’da olduğu şeklinde mahkemeden veya karakoldan alıp eve götüren yönetici olursa, istifa etmek zorunda kalır. Biz onu yapıyoruz. Antrenör havuzu ile alakalı ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Uluslararası antrenörler ile ortaklaşa iş yaparak bu anlamda bilimsel anlamda kendini ispatlamış antrenörler ile bunu değişik branşlarda ve kulüpler ile yapmamız lazım. Şimdi bizler üç dört tane ismin içinde sıkışmışız bu olmaz bu rekabeti de artırmaz. 2012’den dönerken olduğu benzer biçimde dövünüyoruz” açıklamasını yaptı.

“Hata yapmamak için önlem almamız gerekiyor”

Bakan Kılıç, Türkiye’deki sporda altyapıdan gelen oyuncu sayısının sınırlı sayıda kaldığını ifade ederek, “bizler kısa yoldan başarı elde etmek için çabalarsak uzun vadede başarıyı kayıp ederiz. Şimdi bir dehemmiyet bir ekibiz başarılar elde etti. Iyi mi alttan gelenler ile. Şu an Samsunspor niçin sıkıntı çekiyor. Çünkü alttan gelen oyuncu sayısı sınırlı. Hep dışarıdan getiriliyor. Şimdi toparladık o ayrı. Altyapıyı sadece futbol olarak düşünmeyelim boksta atletizmde jimnastikte olsun kulüp bunu yapmalı. Ama siz maddi kaynak ile alakalı olan yapısı sadece ve sadece bir branşta kullanır o branşta da en iyisini alıp en fazlaca parayı verip başarı elde etmeye çalışırsanız işte bugünkü girilen sarmala girilir. Sonrasında da o işten sorumlu bakan size der ki bu yaz itibari ile artık sizin kafanıza gore borçlanma işini kapatacağız. Mecburen UEFA kriterleri belli siz yapmazsanız UEFA meydana getirecek. O yüzden biraz çeki seviye vermeye başladılar ama seçbilimselş bir başkan olmak istediğin gibi har vurup harman savurmayı getirmez. Şimdi hepsi diyor ki hata ettik. Fakat işte tekrar o hatalar olmasın diye önlem almamız gerekiyor” dedi.

“Finansal ve yönetimsel anlamda adımlar atacağız”

Maliye Bakanlığıyla vergilerle ilgili çalışmaları olduğunun altını çizen Bakan Kılıç, “Vergi uzlaşması sizin gidip maliye bakanlığı ile anlaşmanız ile ilgili. O bize bağlı değil. Bizimle olan borçları ayrı Gençlik ve Spora olan borçları ile ilgili. Onu 4-5 kulüp yapılandırdı. 36 aya bölüyorlar inştanrı öderler. Kendileri kazançlı çıkar. Benim söylediğim uluslararası kriterler esasen var olmak durumunda işte var görüyorsunuz puan silme cezası; senin şimdi 3-6-9 puan silindiğinde başarı elde etme şansın var mı? Mümkün değil Avrupa’ya gitmeme cezası alıyor bazı kulüpler o arenada olmuyorsun gelir elde edemiyorsun o zaman da sorunya düşüyorsun. Çünkü senin projeksiyonun o büyüklükte bir kulüp olarak o gelirle ilgili ama şimdi milyara vurmuş borcu olan 600 – 700 – 800 milyon borcu olan var. Nasıl geldin buraya ben borçlanmadım herhalde siz borçlanmadınız birileri bunu borçlanarak buraya getirdi. Doğru mu? Senelerce ne diyoruz bunu yapmamalıyız. Kaç senedir mevzuşuluyor diyebilirsiniz. Bizler bunu bir taslak halinde bir noktaya getirdik. Ama her şeyin de bir zamanı var. Sezonun ortasında olmaz bu iş. Biz inştanrı bu sezonun bitimi ile alakalı vakit ulaştığında finansal anlamda ve yönetimsel anlamda sorumlulukların yerine getirilmesi açısından adımlar atacağız. Maliye Bakanlığı ile vergiler ile alakalı çalışmamız var. Bu amatör spor branşlarına harcanmış olan maddi kaynağın vergi ile alakalı olarak bir geri dönüşünün sağlanması. Buna varız. Bu sporcuya harcanacak bir para çünkü bu size başarı olarak geri döndüğünde ülkeye katkı sağlayacak bir vaziyet. Ama sporcuya yapacağınız harcamayı geri alacaksınız” değerlendirmesinde bulundu.

“mesuliyet yükleyeceğiz”

Bakan Kılıç, kulüplere sorumluluklar vereceklerini dile getirerek, “Yönetimsel ve finansal anlamdaki sorumluluklarının tekrar düzenlenmesi diyorum. UEFA ne diyor. Şu kadar şu kadara şeyiniz olursa gelemezsin diyor niye diyor bunu, yanlış yönetim yapmışsın diyor. Bizler de aynı anlamdaki yapmış oldurım ve sorumlulukları sorumlulara yükleyeceğiz” şeklinde mevzuştu.

“Tek başımıza hazırlamış olduğumuz bir uygulama değil”

Spor yasasıyla ilgili informasyon veren Bakan Kılıç, “Hayır bu tek başımıza hazırlamış olduğumuz bir şey değil. Kulüplerin, Türkiye Futbol Federasyonu’nun, Kulüpler Birliği’nin ve uzmanların da söz söylemiş olduği taslak. Artık son 1 ay içerisinde tüm paydaşların görüşlerini alacağız. Bununla alakalı söyleyeceği olan söylesin bu dükkan kapanıyor diyeceğiz. Daha sonrasında soracağımız başka bölgeler de var” ifadelerini kullandı.

“O ismi zamanı vardığında açıklayacağım”

Bakan Kılıç, Beşiktaş-Fenerbahçe maçından sonrasında yaptığı açıklamanın hatırlatılması üzerine, “Onun vakti var. Her şey her vakit söylenmez. Vakti vardır. Fakat edindiğimiz tecrübelerin de hayata geçirilmesi gerekir. Tek bir örnek üzerinden gidemeyiz. Ben birazcık önce örneğini verdim. Sahaya atlayan bir vandalın kulüp yöneticisiyle veya kulüp ile ilişkisi olması karakoldan alınıp eve bırakılması sonucu bir yönetici çekilme etmek zorunda kaldı” dedi.

“Ligler bitince bunları ortaya çıkaracağız”

Türkiye’de spor kamuoyunun geldiği noktanın artık böyle bir davranışı kabul edemeyeceğini söyleyen Bakan Kılıç, “Alınan eleştiriler sonrasında da bu adım atılmak zorunda kalınmıştır. Bu güzel bir şeydir. Bu şartların olgunlaştığını görüyoruz. Bu tarz bir davranışta bulunduktan sonra kamuoyunun ortaya koyduğu tepki hemen sonra o birey orada barınamadı bırakmak durumunda kaldı. Bu güzel yöne giden bir şey Bursa ekip otobüsüne meydana getirilen saldırı bunu herhangi birisi kabul edebilir mi? Edemez. Onunla alakalı da kulüp kendi içerisinde hareket etti. Ama tüm bu tarz şeylerin ortaya koyduğu bazı şeyler var. Azca kaldı ligler bir bitsin bu tarz şeylerin hepsini ortaya koyacağız. Emniyetin adaletin de tespit ettiği şeyler var bunların hepsini güzel bir şekilde değerlendirdikten sonrasında önümüzdeki sürem bu tip şeylerin yaşanmaması için ortaya koyacak şeyler mevcut” şeklinde mevzuştu.

“Bilet fiyatlarının yüksek olması doğru değil”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bilet fiyatlarının olması gerekenin üstünde olduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

“Bizim doğal gmeşhurk yaşantımızın içerisinde yönetimlerle de yaşadığımız bazı sorunlar olur bu doğaldır. Ama şunu da görmek lazım; kendi topluluğunun oyları ile seçilmiş başkanın belli bir yetki alanı vardır. Yetki alanı ile beraber sorumluluğu da vardır ve görevli hareket etmek zorundadır. Kanunların size vermiş olduğu bazı haklar var. O haklar ile ilgili farklı bir öneri olur mu olmaz mı sürem bitince masaya yatırmak lazım. Bu kadar yüksek bilet fiyatları değişiklıkları şahsi kanaatim doğru şeyler değil. Ama benim yapabileceğim belli şeyler var. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) özerk bir yapıya sahip. Kulüplerin ve camiaların durumu ortada. Ben belli mevzularda önerilerde bulunabilirim. Bu sezon yaşanmış olanlardan dersler çıkararak bu sezon yaşanmış olan bazı konuların tekrarlanmaması için bunları masayı yatırırız. Fakat bir tek futbolla alakalı değil. Başka branşlarda da var. Futbol sahalarından uzak durmak zorunda kalan vandallar başka yerlere girmeye çalışıyor. Bunu göreceğiz.”

“Bir pozisyon 4 saat mevzuşulmaz”

TFF, kulüp yöneticileri ve basının belli sorumluluklar altında olduğunu ifade eden Çağatay Kılıç, “Kulüplerin başkanların sorumlulukları vardır. Federasyonun da şüphesiz ki sorumluluğu vardır. Bunu da yerine getirmek durumundadır. Bizim de sorumluluklarımız var. Bu tarz şeylerin üzerinde çalışıyoruz. Ama bir müessese yapı teşkilatın daha büyük bir sorumluluğu var; O da ‘basın.’ Ben sorumluluğunuzu yerine getirmiyorsunuz demiyorum. Bazı vakalar var ki bunların peşinde amasız, fakatsız hepimizin saf tutup, bu olmaz dememiz gerekiyor. Orada kavga çıktı, şöyle oldu, amatörde şu yapılmadı.. Tamam bunlar oluyorsa engel olmak için konuşalım ama bir tek bunlar oluyorsa. Bir pozisyon 4 saat konuşulmaz ya. Çek öne gönder ileri. Orada 3 saniyede karar vermek zorunda hakem. Hata da olur. Yargıcı hatası olmasın çoğumuz isteriz. Oraya o kadar emek parası harcıyorsunuz, doğal ki olmasın istiyoruz. Ama dünya Tanrı’nın Eli benzetmesinde gördü; ne dedi Maradona; ‘O Tanrı’nın Eliydi’ dedi ve golü attı” diye mevzuştu

“Dopingi maruz görmüyorum”

Türkiye’nin son zamanlarda doping olaylarıyla gündeme gelmesini de değerlendiren Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doping konusu gündeme geldi geçenlerde. Ben tüm basını taradım ve orda şunu aradım; WADA yakın zamanda bir rapor açıkladı. Ülkelerin ihlal sıralamasını koydu, hepimiz 7.’yiz. Orada bir branş bizim canımızı yakıyor. O branş ile ilgi de farklı bir önlem alacağız çok süre verdik onlara. Ben asla dopingi mazur gören biri değilim. Bahanesinin olduğunu da düşünmüyorum. Fakat vuracaksak doğru yere vuralım. Şimdi bir yıl önce Türkiye’de federasyon bazı atletlerimize ceza vermiş. İş gereği uluslararası federasyon bir sene sonra harekete geçiyor. Kusura bakma bizim basındaki bazı arkadaşlar da diyor ki; yine dopingle anıldık. Kaç yıl önceki iş. O süre evet sorundaydık ülke olarak fakat ne yaptık yüzleştik. Niçin şimdikini yazmıyorsun? Ben demiyorum ki şimdi hiç olmaz. Bugün de olabilir fakat artık şunu herkes çok iyi biliyor. Olması durumunda canını yakarız. Antrenörünün de kendisinin de. Bak şimdi atletizm federasyonu bir karar aldı. Dopingle anılan sporcu ve antrenörler tekrar milli takıma giremeyecek. Bana soruyorlar dopingle mücadele ne durumda? Git son 4 senede meydana getirilen işlere bak. Neden 2 tane atletimiz Rio’ya gidemedi? Neticeları doğru gelmedi de ondan. Neticelarda sapma vardı, ben de bunu kabul etmedim. Bana intikal etti mevzu ben de ülkemin bu riski almasını kabul etmedim. Çok şükür Rio’dan çıkan dostlarımızın araştırmalarının hepsi temiz. Ben inanıyorum ki bu gençlerimizde de bir şey çıkmayacak çünkü buna göre hazırlandılar ve eğitimlerini ona göre aldılar. Şimdi hepsini temelden eğitiyoruz.”

“Kurutmaya çalışmış olduğumız bir bataklık var”

Bakan Kılıç, doping kullanan sporculara yönelik cezai yaptırımlar hakkında gelen bir soruya ise şöyle cevap verdi:

“Bizim kurutmaya çalışmış olduğumız bir bataklık var. Yakalanan fert veya kişilerin nasıl o yola geldikleri de önemli. İşin bir tek üstüne bakarsan altındaki önemli kısmı kaçırırsın. Bizim burada ardında olduğumuz organizasyon yapısı var. Onu bulmak için yapılması gerekenler var. Bunlar bazen o maddeyi kullanmış veya o yola gitmek durumunda kalmış olanlar ile iş birliği yapmak da var. Çünkü bataklık sorun sivrisinek değil. Bataklığı kurutursan sivrisinek esasen olmaz.”

Hidayet Türkoğlu’nun dopingden ceza almasına rağmen şimdi Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) başkanlığı yaptığı ile alakalı bir soru hakkında ise Bakan Kılıç, şunları söyledi:“Şimdi arkadaşlar elma ile armudu birbirine karıştırmamak gerekir. Bizim bahsettiğimiz şey başka sizin dile getirdiğiniz başka bir şey. Aradaki fark onun hangi şartlarda ve nerede olduğunu bakmak lazım. Antrenörlerin de kapısını kapattı federasyon. Dolayısıyla antrenör kapıyı kapatınca sizce neyi kapatıyoruz, o sporcuya o alışkanlığı veren yapının da önünü kapatmış oluyoruz. Kilit oradaki antrenör. Çünkü o sporcuya o maddeyi veren birey.”

“2024’te hedeflerimize ulaşacağız”

Ülke genelinde 30’a yakın yeni stat yapıldığını ve birçok stadın da yenilendiğini söyleyen Kılıç, “Yenileme yapmış olduklarımız da var doğal olarak. Bu inşa edilen stadyumlar bildiğiniz gibi ki bazı hedefler doğrultusunda inşa edildi. İnşallah 2024’te o hedeflere ulaşacağız diye düşünüyorum. Modernizasyon yapacağımız yerler de var güncellediğimiz yerler de var. Sportif anlamdaki tesisin verimli ve en iyi şekilde yapılması bizim hedefimiz. Erzincan’da yenileniyor. Zonguldak’taki stadyumla alakalı mahalli basında çok şeyler yazıldı çizildi. Mahalli basındaki arkadaşların bizi daha yakından takip etmelerini tavsiye ederim. Çünkü onların iddia ettikleri şeyler olmuyor Zonguldak’ta, iyi araştırma yapsınlar” diye mevzuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here