Ana sayfa Blog UEFA Kupası vs Euroleague

UEFA Kupası vs Euroleague

803
0
PAYLAŞ

Türk spor tarihinin kulüp bazında en büyük başarısı hangisi? Türkiye’nin yeni tartışması bu yönde. Gelin bir de Goal editörlerinden kulak verin…

Fenerbahçe’nin Euroleague şampiyonluğunun arkasından zafer coşkusu halen devam ediyor. Fenerbahçe erkek Basketbol takımı, Avrupa’nın en büyük kupasını ülkeye getirdi.

Ancak bu başarının ardından yeni konular türemeye başladı. Türk spor tarihinin kulüp bazındaki en büyük başarısı bu mu? Yoksa UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası’nı art arda kazanan Galatasaray, halen en büyük başarıya mı sahip? Goal editörleri Süleyman Tetik ve Mehmet Can Ünlü sizler için değerlendirdi.

Süleyman Tetik – Goal Editörü

Her türlü spor dalında elde edilmiş başarı asla bir şekilde yadsınamaz. Ancak futbol, tüm dünyaya hükmeden ve dünyayı yalnızca organizasyonlarıyla değil, ekonomosiyle de baştan çıkaran ve dengeleri alt üst eden bir branş. Tüm dünyanın rekabet içinde olduğu ve Avrupa’nın baş çektiği böyle bir branşta UEFA Kupası’nı kazanmak, arkasından da Süper Kupa ile kıtanın en büyüğü olmak, rüya şeklinde bir başarı. Sporun en büyük kurtlar sofrasına sahip olan dalı halindeki futbolda böyle bir başarı yakalamak, futbolda daha iyisi gelene kadar, tüm kulvarlarda en iyidir! Bu başarı ancak Şampiyonlar Ligi’nin kazanılmasıyla prestij anlamında ikinci sıraya düşer.

Öte yandan Euroleague’deki takımlar ve eşleşme sistemi göz önüne alındığında, teknik olarak futbolda finale kadar yükselmek daha zor. Ayrıca basketbol mevzusunda Avrupa’da hegemonyaya haiz bir ülke yok. Daha bayağı anlatmak gerekirse Yunanistan’dan Olympiakos ve Panathinaikos, Rusya’dan CSKA Moskova, İspanya’dan Barcelona ve Real Madrid’in önde geldiği bir turnuva Euroleague. Peki futbol bu şekilde mi? Düşünsenize Avrupa’nın bir ucundan öbür ucuna kadar her ülkede piyasayı alt üst eden en az bir ekip bizi karşılıyor. Doğal bir de İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere benzer biçimde ülkeler göz önüne alındığında bu sayı ve bu seviye daha da artıyor.

Basketbola bakmış olduğumızda İngiliz, Alman, Fransız, İtalyan ve Portekizli ülkelerin bu branşta neredeyse yoklarda bulunduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Avrupa’nın en büyük ülkelerinde basketbola olan bu uzaklık ve futbola olan dev yatırım, ayak oyununu birkaç adım ön plana çıkarıyor.

Kısacası tüm dünyanın rekabet içinde olduğu bir spor branşında, o branşa hükmeden bir kıtada UEFA Kupası ve Süper Kupa kaldırmak, en büyük başarı göstergesidir. Euroleague’in prestiji ve büyüklüğü tartışılmaz; sadece Avrupa’da işin içine futbol karışınca, basketbol daima arka sırada kalır.

Mehmet Can Ünlü – Goal Editörü

Fenerbahçe basketbol ekibinın Euroleague’i tabiri caizse güle oynaya kazanması, belki de birçok ferdin; özellikle de basketbola fazla yakın olmayanların dikkatini yeterince çekmemiş olabilir. Ama bu başarının perde peşinde ciddi bir emek ve doğru yapılanma söz konusu. Fenerbahçe basketbol ekipı, son üç sezondur bu başarıya ulaşacağının sinyallerini adım adım veriyordu aslına bakarsanız.

Öncelikle şunu anımsatalım; Euroleague, basketbolda NBA’in peşinden dünyanın kulüp bazındaki en prestijli organizasyonu. öteki bir tabirle futbolda Şampiyonlar Ligi ne ise, basketbolda da Euroleague o.

Türkiye’de basketbola karşı olan ilginin futbol kadar olmaması, bu başarıyı asla küçültemez. Hele ki işin içinde ‘spor’ kelimesi varsa bu sorunun, Galatasaray’ın Avrupa futbolunun en önemli ‘ikinci’ organizasyonunda elde ettiği başarının önündedir Fenerbahçe’nin Euroleague şampiyonluğu. Tabii bu asla Galatasaray’ın elde etmiş olduğu tarihi başarının önemsiz olduğu anlamına gelmiyor.

Son olarak; bu başarının futbol dünyasındaki kadar büyük bir haber değeri taşımıyor oluşu, asla bir ölçü olamaz. Fenerbahçe basketbol ekibinın Avrupa’daki en prestijli basketbol organizasyonunda elde ettiğ başarı, bana bakılırsa Galatasaray futbol takımının Avrupa’nın en prestijli ikinci futbol organizasyonunda elde ettiği başarıdan daha öndedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here